در بیماری کبد چرب غیرالکلی، به علت زیاد خوردن قند و چربی، چربی در کبد انباشته و باعث اختلال کار یا نارسایی کبد می شود که ممکن است منجر به سرطان کبد و سایر اندام ها و بیماری های قلبی-عروقی مانند سکته قلبی و مغزی شود.

اثربخشی روغن سیاهدانه در درمان کبد چرب

۲۳ بهمن ۱۳۹۸ | ۱۳:۵۰ کد : ۱۶۰۷۵ اخبار روز
اثربخشی روغن سیاهدانه در درمان کبد چرب

بد چرب بیماری شایعی در اکثر نقاط جهان است و حدود 40-30 درصد مردم ایران هم به آن مبتلا هستند. کبد چرب دارویی برای درمان ندارد و تنها راه درمان آن کاهش وزن از طریق رژیم غذایی و فعالیت بدنی است. نتایج یک پژوهش اخیر نشان داده که مصرف mL 2.5 روغن سیاهدانه دو بار در روز پس از 2 ماه، تجمع چربی در کبد، سطوح خونی آنزیم های کبدی و کلسترل و تری گلیسرید (چربی های خون) را در بیماران مبتلا به کبد چرب کاهش می دهد. کاهش تجمع چربی در کبد و آنزیم های کبدی حاکی از این است که سیاهدانه می تواند آسیب و اختلال کار کبد را کاهش دهد. کاهش چربی های خون هم با توجه به اینکه اکثر این بیماران چربی خون بالا دارند مفید است و می تواند به کاهش بیماری های قلبی-عروقی مانند سکته قلبی و مغزی ناشی از چربی خون بالا کمک نماید.   

منابع: J Ethnopharmacol. 2019 Jan 10. pii: S0378-8741(18)33805-4. doi: 10.1016/j.jep.2019.01.009. [Epub ahead of print] Standardized Nigella sativa seed oil ameliorates hepatic steatosis, aminotransferase and lipid levels in non-alcoholic fatty liver disease: a randomized, double-blind and placebo-controlled clinical trial. Khonche A, Huseini HF, Gholamian M, Mohtashami R, Nabati F, Kianbakht S

 


نظر شما :