تاثیر چای سبز بر بیماری دیابت

۲۴ تیر ۱۳۹۹ | ۰۰:۰۰ کد : ۲۰۱۴۱ دانستنیهای گیاهان دارویی
تاثیر چای سبز بر بیماری دیابت

 

 

نام انگلیسی (Green tea)،

نام علمی (Camellia sinensis )

چای سبز یکی از محبوب ترین نوشیدنی های جهان است و همان چای معمولی است که تخمیر نشده است. در فراوری چای سبز به دلیل عدم تخمیر ترکیبات پلی فنولی، خواص آنتی اکسیدانی که به نظر می رسد مسئول بسیاری از مزایای چای سبز است، حفظ می شود.

قسمتهای مورد استفاده: برگ ها

ترکیبات: چای سبز حاوی پلی‌فنولها، پروتئین، کافئین، نشاسته، پکتین و فیبرها می‌باشد.

مطالعات آزمایشگاهی: مطالعات آزمایشگاهی متعدد بر روی موش دیابتی حاکی از اثربخشی چای سبز یا ترکیبات آن در کاهش قند خونِ بالا است. مطالعات حیوانی تجربی نشان داده است که عصاره چای سبز می تواند حساسیت به انسولین را افزایش و سطوح قند خون در موش های دیابتی را کاهش دهد، لذا ویژگی های ضد دیابتی و ضد اکسایشی چای سبز آن را یک کاندیدا جذاب در درمان و یا پیشگیری از دیابت می دانند.

مطالعات بالینی: مطالعات اپیدمیولوژیک در انسان نشان می دهد که مصرف طولانی مدت چای سبز ممکن است از بروز دیابت پیشگیری کند. مطالعات انسانی در تایید اثر بخشی چای سبز در کنترل یا کاهش سطح گلوکز خون ضد و نقیص است. ادعا شده است که مصرف چای سبز در طولانی مدت اثر بخشی اولیه را ندارد، لذا اگر هدف از مصرف چای سبز فقط بهبود دیابت است، آنتی اکسیدان های بهتری موجود هستند تا جایگزین چای سبز شوند.

عوارض و تداخلات دارویی: یک فنجان چای سبز حاوی 60 الی 40 میلیگرم کافئین است. کافئین موجود در چای سبز با بعضی از داروهای مورد استفاده در بیماری اعصاب از جمله داروهای مورد استفاده در درمان بیماری پارکینسون (گروه selegiline) ، و مورد استفاده در درمان قلب و عروق و داروهای ضد سرطان تداخل داشته و باید تحت نظر پزشک استفاده شود. مصرف بیش از 5 فنجان در افرادی که دارو استفاده می کنند مخصوصا داروهای قلبی عروقی،ضد سرطان و اعصاب باید با مشورت پزشک انجام شود.

مصرف در حاملگی و شیردهی: گزارشی از عوارض جانبی به صورت نوشیدنی گزارش نشده است. ولی به عنوان داروی گیاهی به دلیل غلظت بالای کافئین ایمنی آن تایید نشده است.

منابع:

1-Nahas R, Moher M. Complementary and alternative medicine for the treatment of type 2 diabetes. Can Fam Physician 2009; 55(6): 591-6.

2-Parmar Na et al. Camellia Sinensis (Green Tea): A Review. Global Journal of Pharmacology 2012; 6 (2): 52-59.

3-https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-960/green-tea
 


نظر شما :