پونه و خواص بی نظیر آن

۲۹ تیر ۱۳۹۹ | ۰۰:۰۰ کد : ۲۰۴۰۰ دانستنیهای گیاهان دارویی
پونه و خواص بی نظیر آن

 

گیاه پونه با نام علمی longifolia Mentha از خانواده لابیاته یا نعناعیان می باشد. این گیاه چند ساله با ساقه های سخت، پوشیده از کرک به رنگ سبز مایل به قرمز که اساساً به صورت وحشی در مکان های مرطـوب ماننـد حاشیه رودخانه ها روییده و در سراسر منـاطق معتدله نواحی مرکزی و جنوب اروپا، جنوب غربی آسیا و استرالیا رشد می کند.  

گیاه پونه با نام علمی longifolia  Mentha از خانواده لابیاته یا نعناعیان می باشد. این گیاه چند ساله با ساقه های سخت، پوشیده از کرک به رنگ سبز مایل به قرمز که اساساً به صورت وحشی در مکان های مرطـوب ماننـد حاشیه رودخانه ها روییده و در سراسر منـاطق معتدله نواحی مرکزی و جنوب اروپا، جنوب غربی آسیا و استرالیا رشد می کند. عصاره آبی و الکلی این گیاه دارای اثر آنتی اکسیدانی قابل توجهی است.

طبق مطالعات انجام شده عصاره ی گیاه مذکور حاوی ترکیبات فلاونوئیدی می باشد. پونه از نظر طبیعت طبق نظر حکمـای طب سـنتی گرم و خشک است. این گیاه بادشـکن و ضـد نفـخ بوده و برای ازدیاد ترشح عرق مفید است. مقدار مصرف پونه تا 8 گرم از شاخه های گلدار و برگ آن به صورت دم کرده و سایر انواع دارویی می باشد.

منابع:

Tavosi F, Ghafarzadegan R, Mirshokraei S, Hajiaghaee R. Green Synthesis of Iron Nano Particles Using Mentha longifolia L. Extract. JMP. 2018; 2 (66) :135-144.

 


( ۱ )

نظر شما :