با مرزه خوزستانی، دردهای خود را تسکین دهیم

۰۱ بهمن ۱۳۹۹ | ۰۹:۱۰ کد : ۲۷۱۹۱ دانستنیهای گیاهان دارویی
گیاه مرزه خوزستانی با نام علمی Satureja khuzistanica Jamzad متعلق به تیره نعناعیان می¬باشد و در حال حاضر به طور گسترده¬ در استان¬های غربی و جنوب غربی کشور کشت می¬شود.
با مرزه خوزستانی، دردهای خود را تسکین دهیم

 

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی، این گونه در بازار گیاهان دارویی به عنوان شستشو دهنده کلیه و مجاری ادراری و کاهش دهنده فشار خون، چربی خون و قند خون عرضه می­گردد و اثرات ضد التهابی، ضد میکروبی و ضد درد این گیاه به اثبات رسیده است.

دکتر سعید توکلی ، دکترای فیتوشیمی و عضو هیات علمی این پژوهشکده با اشاره به اینکه اسانس این گیاه در کرک­های غده­ای بخش­های هوایی آن ساخته می­شود که حاوی مقادیر بالایی از ترکیب دارویی کارواکرول می­باشد، بیان کرد اسانس ها ترکیبات شیمیایی پیچیده­ای هستند و اغلب اجزاء اصلی موجود در تحقیقات نشان می‌ دهد چهار ترکیب شیمیایی ضد درد در گیاه مرزه وجود دارد و آنچه در تحقیقات جدید به آن اشاره شده وجود ترکیبات شیمیایی با خواص ضد التهابی و ضد درد در نمونه‌هایی از گیاه است که نه به شکل وحشی، بلکه به صورت دستی کاشته شده‌اند.

دکتر توکلی دو ترکیب شیمیایی موجود در قسمت برگ و ساقه مرزه را بتا سیتسترول و اسید اورسولیک برشمرد و عنوان کرد ترکیب بتا سیتسترول که در بادام زمینی نیز وجود دارد، منجر به توقف رشد غده پروستات در حیوانات آزمایشگاهی می ‌شود. همچنین گزارش‌های متعددی مبنی بر اثر ضد التهابی اسید اورسولیک برای درمان سوختگی‌ ها و نیز اثر بازدارندگی آن بر رشد تومورها منتشر شده است. خواص ضد التهابی اسید اورسولیک منجر به استفاده وسیع از این ترکیب در صنایع آرایشی شده است.

 وی اظهار کرد در مطالعات جدید اثرات ضد درد و ضد تشنج کارواکرول و تیمول به عنوان دو ترکیب عمده اسانس گیاه نیز ثابت شده است.همچنین در بین مصارف بومی از گیاه مرزه در ایران می توان به استفاده از آن برای تسکین دندان درد اشاره کرد که به علت وجود این دو ترکیب است.

 


( ۱ )

نظر شما :