با مارچوبه قلب خود را تقویت کنید

۰۶ بهمن ۱۳۹۹ | ۱۴:۳۴ کد : ۲۷۳۳۶ دانستنیهای گیاهان دارویی
مارچوبه Asparagus officinale گیاهی است که در فصل بهار و اوایل تابستان ظاهر می شوند. میوه ی این گیاه قرمز خوشرنگ و دارای دانه های فراوان و به دو صورت خودرو و پرورش یافته در نقاط مختلف جهان، از جمله ایران، وجود دارد که مهم ترین مناطق رشد و تکثیر آن در ایران ،استان های آذربایجان، اصفهان، کرمانشاه، تهران و نواحی جنوبی ایران (از جمله شیراز) است.
با مارچوبه قلب خود را تقویت کنید

 

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی،  مهندس مهین متین زارع کارشناس گروه فارماکوگنوزی و داروسازی این پژوهشکده درخصوص خواص دارویی این گیاه اظهار کرد  مارچوبه به دلیل دارا بودن ترکیباتی مانند فولات و ویتامین های گروه B می تواند از ابتلا به بیماری های قلبی عروقی پیشگیری کند زیرا می تواند میزان هموسیستئین خون را کنترل کند.

متین زارع در ادامه در خصوص ارزش غذایی این گیاه عنوان کرد: افزودن این سبزی به غذاهایتان یعنی جذب بیشتر ویتامین E .این گیاه دارای قدرت آنتی اکسیدانی بالایی بوده و برای پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی لازم و ضروری است پس برای مراقبت از قلبتان در کنار غذا مارچوبه نیز میل کنید. همچنین فولات که در این گیاه وجود دارد  اساساً برای سلامت سیستم قلب و عروق لازم و ضروری است و کمبود فولات باعث ایجاد خطر حمله ی قلبی و بیماری های قلبی و عروقی می شود.

وی افزود ساقه ی مارچوبه مانند سبزیجات خوراکی قابل مصرف است و دانه، ریشه و عصاره ی آن دارای خواص درمانی به خصوص مدر است. دانه مارچوبه در ساخت داروهای مدر، ملین، درمان کننده التهابات عصبی، روماتیسم، تسکین درد دندان، تحریک رشد مو و بالاخره داروها درمان سرطان مصرف می شود.

 دانه مارچوبه همچنین جایگزینی برای قهوه است. در طب چینی نیز دانه مارچوبه برای درمان بیماری های انگلی به کار می رود همچنین در فرآورده های خانگی از ساقه و عصاره مارچوبه برای درمان زخم های آکنه و پاک کردن صورت استفاده جلدی می شود.

وی خاطرنشان کرد افرادی که التهاب یا نارسایی کلیه دارند، باید در مصرف مارچوبه احتیاط کنند هر چند واکنش های حساسیتی نسبت به مارچوبه بسیار نادر است.


نظر شما :