گیاه شناس و عضو هیات علمی این پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی اظهار کرد:

خاصیت ضد انگلی گیاه عروسک پشت پرده و تاثیر آن بر درمان بیماری‌های کلیه و نقرس

۱۷ خرداد ۱۴۰۰ | ۱۰:۱۲ کد : ۳۱۶۴۵ دانستنیهای گیاهان دارویی
برای گلیکوآلکالوئیدهای موجود در گیاه عروسک پشت پرده، اثرات ضد انگلی گزارش شده است. همچنین این گیاه به عنوان یک گیاه دارویی در درمان محدوده وسیعی از بیماری ها شامل مشکلات ادراری، سنگ کلیه و مثانه، تب، التهاب، یبوست و آرتریت و روماتیسم به کار گرفته می شود.

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی، گیاه عروسک پشت پرده دارای ساقه زیرزمینی و از خانواده سیب زمینی است و کاسه پیوسته حبابی شکلی دارد که در پائیز و زمستان مزوفیل خود را از دست می‌دهد. میوه سته قرمز نارنجی این گیاه در حد و اندازه یک گیلاس در پائیز درون یک کیسه توری و حباب مانند از جنس کاسبرگ های گل پنهان است که به همین دلیل عروسک پشت پرده نام گرفته است.

 

دکتر مجید قربانی نهوجی گیاه شناس و عضو هیات علمی این پژوهشکده عنوان کرد: این گیاه علفی چند ساله در مناظر جنگلی و بوته زارهای شمال ایران پراکنده است.

این عضو هیات علمی افزود: میوه رسیده این گیاه در زمستان جمع آوری و حداکثر در دمای 40 درجه سانتیگراد خشک و به صورت دم کرده به مقدار 30-15 گرم در نیم لیتر آب به مدت 15 دقیقه باحرارت 60-50 درجه سانتیگراد، آماده و حداکثر دو لیوان در شبانه روز مصرف می شود. این گیاه در درمان ناراحتی های کلیوی و مجاری ادراری، پیشگیری و درمان نقرس و رماتیسم کاربرد دارد و به دلیل تولید حباب کاسبرگی در شکل و رنگ های مختلف کاربرد تزئینی دارند از میوه رسیده و خام گیاه برای تهیه و تزئین سالادها و دسرهای زمستانه استفاده می کنند.

مهندس سارا قزلباش کارشناس گیاهان دارویی این پژوهشکده نیز در خصوص خاصیت ضد انگلی این گیاه عنوان کرد: تریکومونیازیس بیماری است که توسط انگل تریکوموناس واژینالیس ایجاد می شود. در سال های اخیر گزارشاتی مبنی بر مقاومت دارویی این گونه نسبت به داروی مترونیدازول منتشر شده است .این موارد ضرورت یافتن داروی جایگزین را برای درمان تریکومونیازیس که یکی از شایع ترین عفونت ها است؛ مشخص می نماید. در این میان گیاهان دارویی به خصوص مواردی که خاصیت ضد انگلی آنها در مطالعات دیگر مشخص شده، توجه محققین را به خود جلب نموده است و گیاه عروسک پشت پرده از جمله این گیاهان می باشد.

غزلباش افزود: برای گلیکوآلکالوئیدهای موجود در گیاه عروسک پشت پرده، اثرات ضد انگلی گزارش شده است. همچنین گیاه عروسک پشت پرده به عنوان یک گیاه دارویی در درمان محدوده وسیعی از بیماری ها شامل مشکلات ادراری، سنگ کلیه و مثانه، تب، التهاب، یبوست و آرتریت و روماتیسم به کار گرفته می شود.


( ۱ )

نظر شما :