گیاهان دارویی و ترک اعتیاد

۰۹ تیر ۱۴۰۰ | ۱۱:۵۵ کد : ۳۲۷۴۷ اخبار روز
۲۶ ژوئن برابر با پنج تیرماه توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد، به نام روز جهانی مبارزه با مواد مخدر نامگذاری شده است. هدف از این نامگذاری ابراز عزم سیاسی ملت‌ها در امر مبارزه با پدیده خانمان سوز مواد مخدر، کنترل آن و انجام اقدامات بین‌المللی در خصوص مبارزه با قاچاق مواد مخدر است.
گیاهان دارویی و ترک اعتیاد

 

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی دکتر غفارزادگان، رئیس این پژوهشکده همزمان با هفته مبارزه با مواد مخدر با اشاره به اینکه اعتیاد به عنوان یک آسیب اجتماعی عوارض جسمی و روانی بسیاری دارد و از مهم‌ترین مشکلات اجتماعی، اقتصادی و بهداشتی به شمار می‌رود بیان داشت عوارض ناشی از اعتیاد باعث رکود اجتماعی در زمینه‌‏های مختلف می‌شود و تهدیدی جدی برای سلامت جامعه می باشد و  اگر علل گرایش افراد به مواد مخدر بررسی و برطرف نشود، درمان جسمی و روانی نیز نتیجه بخش نخواهد بود.

در ادامه دکتر علی رزمی عضو هیات علمی این پژوهشکده درخصوص تحقیقاتی که به تازگی بر روی گیاهان دارویی موثر در ترک اعتیاد در دنیا انجام شده است بیان کرد یکی از گیاهانی که به تازگی مورد تحقیق قرار گرفته و در رفع ولع مصرف به مواد مخدر موثر می باشد ایبوگایین (Ibogaine) می باشد. ایبوگایین آلکالوئیدی است که از ریشه یک درختچه آفریقایی به نام علمی Tabernanthe iboga گرفته می‌شود و در آفریقا در جشنهای مذهبی و همچنین مصارف پزشکی کاربرد دارد و در فرانسه قرصهای 200 میلیگرمی آن به نام Lambarene در بازار موجود می‌باشد.

وی اظهار کرد عصاره ریشه این گیاه تقریبا" دارای 5 میلیگرم ایبوگایین است که به عنوان محرک عصبی-عضلانی استفاده می‌شود . مطالعات حیوانی در اواخر قرن بیستم نیز این کارآیی را تائید کرده است و به صورت تجربی متوجه شدند که تک دوز بالای ایبوگایین می‌تواند بر روی سندروم ترک و ولع مصرف مخدرها مفید باشد.

رزمی خاطرنشان کرد اولین اثرات یافت شده از ایبوگایین از وابستگی دارویی به هروئین در افرادی شروع شد که خودشان اقدام به درمان با ایبوگایین کرده بودند. از 33 بیمار، 25 بیمار قطع کامل علائم سندروم ترک مصرف و ولع مصرف را گزارش کرده بودند. کسانی که با حدود mg/kg 10-12 ایبوگایین درمان شده بودند حتی پس از یک ماه مصرف هم ولع مصرف را گزارش نکردند. بعدها کارآیی تجویز تنها یک دوز 400 تا 1000 میلیگرمی در وابستگی مخدرها اثبات شد.

دکتر رضا غفارزادگان، رییس پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی ، با اشاره به فعالیت این پژوهشکده در زمینه تولید داروهای گیاهی برای کمک به ترک اعتیاد گفت: در پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی، تحقیقات در زمینه تولید داروی گیاهی برای درمان اعتیاد از گیاه دارویی تلخ بیان آغازگردید که با توجه به نتایج مثبت آزمایش‌ها، برای نخستین‌بار توانستیم سال گذشته نخستین داروی گیاهی مجوزدار کشور در زمینه ترک اعتیاد را تولید و عرضه کنیم.

 دکتر غفارزادگان تصریح کرد: از سال گذشته همزمان با سالروز تشکیل جهاد دانشگاهی که این دارو رونمایی گردید تا به حال فعالیتهایی در زمینه توزیع این دارو در سطح داروخانه‌های سراسر کشور  انجام داده شده و با جلسات متعدد و رایزنی‌هایی که با ستاد مبارزه با مواد مخدر برگزار گردیده ، در آینده ای نزدیک داروی ترک اعتیاد ایمپودتوکسین در اختیار کمپ‌های ترک اعتیاد سراسر کشور قرار خواهد گرفت.

لازم به ذکر است داروی "ایمپودتوکسین" عوارض جانبی بسیار محدودی داشته و مشکلات ناشی از ترک اعتیاد مانند اسهال، استفراغ، رعشه، گیجی، عوارض عصبی و تشنج را به حداقل ممکن می‌رساند.


( ۱ )

نظر شما :