اثرات درمانی گیاه پروانش

۱۰ شهریور ۱۴۰۰ | ۱۲:۰۴ کد : ۳۵۳۶۷ دانستنیهای گیاهان دارویی
پروانش با نام علمی vinca minor L. گیاهی علفی از تیره خرزهره است. این گیاه چند ساله و همیشه سبز است و به شکل خزنده روی زمین پهن می شود و گیاهی است خودرو که در فصل زمستان هم سبزی آن باقی می ماند و بعنوان گیاه زینتی در باغ ها و پارک ها استفاده می شود . این گیاه بومی ماداگاسکار است، ولی در نقاط مختلف ایران هم کاشته می شود. در دهه ۱۹۵۰ کشف شد که آلکالوئیدی به نام vinblastine که از برگ این گیاه به دست می آید خاصیت ضدسرطان دارد.
اثرات درمانی گیاه پروانش

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی، دکتر فاطمه تاج آبادی، عضو هیات علمی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی در خصوص این گیاه دارویی بیان کرد پروانش یا گل تلگرافی از نظر پزشکی یک قابض شفابخش است و خواص دارویی این گیاه به طور خلاصه عبارتند از: جلوگیری از رشد سرطان، بازکننده عروق، تقویت اکسیژن دهی، درمان دیابت، بواسیر و خون ریزی بینی. (دیسانتری بیماری التهابی روده به خصوص کولون است که با اسهال، وجود خون و موکوس در مدفوع، تب، درد شکمی و زور پیچ همراه است.

وی عنوان کرد برگ‌های تازه گیاه پروانش را بر روی زخم می مالند و یا در بینی فرو می کنند تا خون ریزی آن قطع شود. پمادی از برگ های کوبیده شده آن برای بواسیر بسیار مفید است. پروانش هم چنین به عنوان مسکن و برای رفع نگرانی‌های عصبی مصرف می شود.

تاج آبادی با اشاره به اینکه در سال ۱۹۵۰ پژوهشگران هنگام تحقیق متوجه شدند که گیاه پروانش از رشد سرطان جلوگیری می کند عنوان کرد یکی دیگر از خواص مهم گیاه پروانش اثر باز کنندگی مجاری عروقی است و به عنوان اکسیژن دهنده ی قوی عمل می کند.

این عضو هیات علمی تصریح کرد استخراج این دارو از گیاه بسیار مشکل و پرهزینه است. به طوریکه، از 500 کیلوگرم برگ خشک گیاه، 1 گرم vinblastine به دست می آید. داروی مذکور از تقسیم سلول های سرطانی جلوگیری می کند و برای درمان سرطان مثانه، بیضه، ریه، تخمدان و سینه استفاده می شود.

وی در پایان با اشاره به اینکه سازمان بهداشت جهانی، vinblastine را به عنوان "داروی ضروری" که بسیار موءثر و ایمن است و اثربخشی خوبی دارد معرفی کرده است گفت اخیرا" با معلوم شدن مسیر و مراحل ساخت vinblastine در گیاه پروانش امکان تولید این دارو به روش سنتز فراهم شده است.


( ۱ )

نظر شما :