رئیس پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی مطرح کرد: یکی از تاثیرات مخرب کووید-۱۹ بر بدن، تاثیر آن بر مغز و از دست دادن حافظه است.

۳۰ شهریور ۱۴۰۰ | ۱۴:۰۵ کد : ۳۶۰۳۰ اخبار روز
دکتر غفارزادگان به مناسبت ۲۱ سپتامبر، روز جهانی آلزایمر ،به فواید استفاده از گیاه دارویی ملیس و تاثیر آن بر عوارض شناختی بیماری کرونا پرداخت.
رئیس پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی مطرح کرد: یکی از تاثیرات مخرب کووید-۱۹ بر بدن، تاثیر آن بر مغز و از دست دادن حافظه است.

 

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی، دکتر رضا غفارزادگان، رئیس این پژوهشکده ، با اشاره به اینکه در ایران حدود 8.5 تا 10 درصد جمعیت سالمندان مبتلا به دمانس می باشند و شایعترین نوع دمانس (زوال عقل) آلزایمر نام دارد عنوان کرد نزدیک به یک میلیون نفر در ایران به بیماری آلزایمر مبتلا هستند که با ورود پاندمی کرونا این تعداد بیشتر شده است.

وی درخصوص بیماری آلزایمر مطرح کرد این بیماری از عوارض دوران کهنسالی است که با بالا رفتن سن و از تخریب سلولهای خاکستری حافظه انسان به وجود می آید و متاسفانه با ورود پاندمی کرونا و عوارض آن تعداد افراد مبتلا به آلزایمر در کشور افزایش یافته است.

غفارزادگان افزود سیستم ایمنی بدن برای تنظیم دقیق واکنش التهابی و تولید آنتی بادی در برابر عوامل بیماری زایی که با آن روبرو شده، تکامل یافته است. با این وجود، تغییرات طولانی مدت در مغز پس از بیماری کرونا با افزایش خطر ابتلا به کاهش شناختی مرتبط با سن و بیماری آلزایمر ارتباط نزدیکی دارد. اقدامات مخرب سلول های عصبی ایمنی و سیگنالینگ التهابی می توانند حافظه را به طور دائم مختل کنند.

وی در ادامه خاطرنشان کرد ملیتروپیک یکی از محصولات مهم دارویی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی می باشد که حاوی عصاره بادرنجبویه به میزان 400 میلی گرم می باشد که با تلاش محققین این پژوهشکده  به لیست داروهای گیاهی کشور اضافه شده است.

ملیتروپیک با مهار آنزیم استیل کولین استراز می تواند سبب افزایش کارایی انتقال دهنده استیل کولین شود و در نهایت بیماری آلزایمر در مراحل خفیف و متوسط قابل کنترل قطعی خواهد بود . همچنین گیاه بادرنجبویه می تواند به کاهش استرس، بهبود کیفیت خواب و تقویت حافظه کمک نماید.

غفارزادگان در پایان تاکید کرد مصرف داروی گیاهی ملیتروپیک می تواند در کاهش اثرات آلزایمر در دوران بهبودی پس از بیماری کرونا موثر باشد و تا حدودی اثرات این بیماری را خنثی نماید.


( ۲ )

نظر شما :