تاثیر گیاهان دارویی بر موگه (برفک دهان)

۳۱ شهریور ۱۴۰۰ | ۱۴:۵۱ کد : ۳۶۰۷۶ دانستنیهای گیاهان دارویی
برفک دهان به عارضه ای اطلاق می شود که معمولا بر روی زبان بوجود می آید. این بیماری اختصاصی مخاط دهان است در کودکان نوزاد و شیرخوار و همچنین در افراد مسن (کسانیکه دندان مصنوعی به جای چند دندان طبیعی دارند) عارض می شود. در مواردی حتی ممکن است شدت ضایعه بقدری زیاد باشد که بلع ، خوردن و آشامیدن را برای فردمشکل کند و گاهی ممکن است سایر قسمتها (مخاط دهان) نیز دچار عارضه شود.
تاثیر گیاهان دارویی بر موگه (برفک دهان)

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی، مهندس منیره نورمحمدی، کارشناس این پژوهشکده در خصوص این بیماری و داروهای گیاهی موثر در درمان آن عنوان کرد درمان موگه اگر مربوط به یک ناراحتی مهمی نباشد، به سهولت درمان با برخی گیاهان  انجام می گیرد.

وی اظهار کرد استفاده از جوشانده  گیاهان مریم گلی، برگ کرفس وحشی به صورت شستشوی ملایم مخاط دهان و غرغره کردن دهان ،اثر درمانی در این  بیماری ظاهر می نماید.

نورمحمدی تشریح کرد گیاه مریم گلی ، دارای تانن، گلوکوزید، مواد صابونی، قند، گلوتامین، آسپاراژین و املاح معدنی گوناگون است و در مصارف خارجی برای بیماریهای برفکی، گلو و رماتیسم کاربرد دارد.

وی افزود پنجاه گرم برگ یا ساقه گلدار گیاه مریم گلی، برگ کرفس وحشی یا برگ Vaccinium Myrtillus   را که تازه یا خشک باشد در یک لیتر آب سرد بریزید و ظرف محتوای آن را روی آتش بگذارید تا به جوش آید. سپس آن را از روی آتش بردارید و ۵ دقیقه صبر کنید. بعد آن رابه دهان خود که دچار برفک شده است مالیده و دهانتان را با آن شست شو دهید. هر روز پنج تا شش بار دهان خود را با آن بشویید. برای درمان خونریزی لثه های دندان هم شستشو با گیاه مریم گلی مؤثر و مفید است.

نورمحمدی در پایان خاطرنشان کرد گیاه مریم گلی دارای خواص طبی فراوانی از جمله تقویت کنندگی و  نیرو بخشی است و  از خواص دیگر آن می توان به درمان اسهال، درد معده، کندی قوه هاضمه و همچنین برای اختلالات یائسگی، خستگی مفرط، اشاره کرد


نظر شما :