گیاهان دارویی موثر در درمان بیماری زرد زخم

۲۸ مهر ۱۴۰۰ | ۱۵:۲۲ کد : ۳۷۰۸۵ دانستنیهای گیاهان دارویی
زرد زخم یکی از عفونت‌های پوستی رایج است که بیشتر اوقات به‌دلیل باکتریایی، به‌خصوص باکتری «استافیلوکوک اورئوس» یا «استاف»، بروز می‌کند و در حدود ۴ تا ۱۰ روز مسری است. دلیل نامگیری زرد زخم به این دلیل است که بعد از بروز بیماری، زخم می‌ترکد و پوسته روی آن به رنگ زرد در می‌آید.
گیاهان دارویی موثر در درمان بیماری زرد زخم

 

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی، دکتر نسیم زرین پنجه عضو هیات علمی این پژوهشکده در خصوص این بیماری عنوان کرد زرد زخم یک عفونت پوستی مسری است که اغلب صورت، بازوها و پاها را درگیر می‌کند و بیشتر در کودکان و به‌ویژه در گروه سنی 2 تا 5 سال رخ می‌دهد و از طریق یک ترک یا بریدگی کوچک وارد پوست می شود و ضایعات دلمه مانند و خارش داری را بر روی پوست صورت و مناطق دیگر بدن ایجاد می کند 

وی در ادامه افزود علائم این بیماری، لکه های کوچک و تاول های خارش دار ریز روی صورت خصوصا در اطراف دهان و سوراخ های بینی می باشد.

این عضو هیات علمی اظهار کرد گیاهانی که برای درمان این بیماری موثر می باشد اکلیل کوهی ، اسطوخودوس ، ریحان، برگهای اکالیپتوس و بابونه می باشد به این صورت که یک مشت از گیاهان مذکور را به مدت 10 دقیقه در آب جوش بخیسانید سپس آن را صاف کرده و بگذارید تا سرد شود. 2 تا 3 بار در روز مناطق زخم دار و آلوده را با آن شست و شو دهید.

وی تنتور پروپلیس (بره موم) را باعث بهبود زرد زخم دانست و  با بیان اینکه رعایت نکات بهداشتی خصوصا شست‌و‌شوی مداوم پوست، بهترین راه پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های مسری از جمله زرد زخم است حاطرنشان کرد شستشو با سرکه سیب که یک آتی بیوتیک طبیعی می باشد بسیار موثر می باشد.

text to speech icon

نظر شما :