گیاهان دارویی موثر در کاهش علائم بیماری ام اس

۰۵ آبان ۱۴۰۰ | ۱۴:۱۰ کد : ۳۷۲۵۹ دانستنیهای گیاهان دارویی
بیماری مالتیپل اسکلروزیس (MS) یک بیماری مزمن دستگاه عصبی مرکزی است. علائم بیماری MS از یک بیماری خوش خیم تا یک بیماری ناتوان کننده متغیر است. این بیماری باعث اختلال سیستم حسی، فلجی و از دست دادن سیستم تعادلی میشود که این علائم به محل ضایعه در سیستم اعصاب مرکزی بستگی دارند.
گیاهان دارویی موثر در کاهش علائم بیماری ام اس

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی، مهندس اقبال جاسمی کارشناس این پژوهشکده درخصوص تاثیر گیاهان دارویی بر روی بیماریها عنوان کرد امروزه در بحث گیاهان دارویی تحقیقات گسترده ای صورت گرفته و داروهای با ماده موثره طبیعی، ایده های جدیدی برای پژوهشگران جهت درمان راحت تر و ارزانتر بیماریها فراهم نموده است.

وی در ادامه افزود بیماری های ناشناخته در جوامع بشری بیشترین بررسی های علمی را به خود اختصاص داده اند و بیماری ام اس یکی از شایع ترین بیماری های سیستم عصبی در جهان است که عامل یا عوامل بروز آن ناشناخته باقی مانده اند.

جاسمی اظهار کرد امروزه شواهد علمی بسیاری وجود دارد که اهمیت و نقش تغذیه را در حفظ سلامتی بیماران مبتلا به ام اس را ثابت کرده است.همچنین گیاهان دارویی نیز که از دیرباز در درمان و پیشگیری این بیماری به کار برده می شوند گیاهانی هستند که برای تقویت حافظه و تشدید جریان خون مفید بوده و نیز آرام بخش هستند

جاسمی خاطرنشان کرد طبق تحقیقات انجام گرفته، گیاهان دارویی نظیر کندر، زعفران، گیاهان حاوی کافئین، ژینکو و شاهدانه در کاهش علائم و حملات ام اس موثر می باشند.بعنوان مثال از گیاه کندر برای مهار پروسو گرانیت ها لونکوترین التهابات مغز استفاده و به درمان بیماری کمک میشود .برای اینکه ام اس پیشرفت کند گلبول های سفید باید از سد رگ های مغزی عبور کنند و بنابر مطالعات دانشگاه کرنل، کافئین مسیر گیرنده های آدنوزین را مسدود می کند و از پیشروی گلبول های سفید جلوگیری می کند .

وی عنوان کرد لرزش هایی که در بیمار ام اس وجود دارد درمانش خیلی مشکل است و شاهدانه یکی از مواردی است که می تواند در کاهش آن موثر باشد. آرام بخش بودن و تسکین دادن نیز از خواص مهم زعفران ذکر شده است.

text to speech icon

( ۲ )

نظر شما :