انجام کارگروه های تخصصی تجاری سازی و پژوهشهای بنیادی ، توسعه ای و کاربردی در پژوهشکده گیاهان دارویی

۱۹ آبان ۱۴۰۰ | ۱۳:۵۹ کد : ۳۷۷۹۹ اخبار روز
دکتر غفارزادگان، رئیس پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی، به مناسبت فرارسیدن هفته جهانی کارآفرینی به بیان اقدامات پژوهشکده در حوزه کارآفرینی و مدیریت کسب و کار پرداخت.
انجام کارگروه های تخصصی تجاری سازی و پژوهشهای بنیادی ، توسعه ای و کاربردی در پژوهشکده گیاهان دارویی

 

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی، دکتر غفارزادگان، رئیس این پژوهشکده عنوان کرد حوزه گیاهان دارویی در مباحث پیشبرد اهداف ملی ، منطقه ای و جهانی برای تحقق سلامت و نشاط جوامع ، خودکفایی دارویی، ایجاد اشتغال و حضور فعال در بازارهای جهانی از اهمیت بسزایی برخوردار است.

بر اساس پیش بینی بانک جهانی، گردش مالی تجارت جهانی متمرکز و مبتنی بر گیاهان دارویی و داروهای گیاهی در سال 2050 میلادی به حدود 5000 میلیارد دلار خواهد رسید که متاسفانه سهم ایران با وجود داشتن 11 اقلیم از 13 اقلیم جهان دراین حوزه کمتر از یک درصد می باشد .

غفارزادگان اظهار کرد این پژوهشکده بعنوان بزرگترین مرکز تحقیقات گیاهان دارویی کشور در زمینه کارآفرینی اقدامات متنوعی انجام داده است که یکی از این اقدامات تشکیل کارگروه تخصصی تجاری سازی می باشد. این کارگروه با رویکرد تولید ثروت از پژوهشهای انجام شده در پژوهشکده به تعریف هدفمند شبکه برنامه های گروه های پژوهشی نظارت کرده و سمت و سوی پژوهشهای بنیادی ، توسعه ای و کاربردی تعریف شده را در دوقالب دانش فنی محض و نمونه آزمایشگاهی در مسیر تجاری سازی هدایت می کند که بعنوان مثال از داروی ترک اعتیاد دتوکسین بعنوان یک نمونه آزمایشگاهی که کارآزمایی بالینی آن به طور کامل توسط این پژوهشکده انجام شده است می توان نام برد

غفارزادگان افزود کارگروه تخصصی تجاری سازی این پژوهشکده علاوه بر تجاری سازی طرح های داخلی پژوهعشکده، خدمات تجاری سازی از جمله ارزشگزاری تخصصی دانش فنی ، تدوین طرح های توجیهی(FS)، طرح های کسب و کار (BP) ، اخذ سفارش توسعه دانش فنی از صنعت، و ارائه مشاوره کسب و. کار در زمینه تجاری سازی گیاهان دارویی را برای صاحبان ایده و دانش فنی و نیز سرمایه گزاران حوزه گیاهان دارویی در خارج ار پژوهشکده نیز ارائه می نماید.

وی در پایان خاطرنشان کرد از دیگر اقدامات پژوهشکده در این زمینه، تدوین دوره آشنایی با کشت ، فرآوری و کسب و کار گیاهان دارویی توسط واحد آموزش پژوهشکده می باشد. در این دوره فراگیران با آموزش سرفصلهایی همچون روشهای کاشت و فرآوری گیاهان دارویی، آشنایی با اصول جامع گیاه درمانی، مدیریت و برنامه ریزی استراتژیک ، کاربرد مدل سازی در تولید گیاهان دارویی ، مدیریت کسب و کار و نحوه تجاری سازی گیاهان دارویی و همچنین مدیریت فروش و بازاریابی موثر می توانند مهارت و تخصص لازم جهت راه اندازی کسب و کار در حوزه گیاهان دارویی و داروهای گیاهی را  بدست آورند.

text to speech icon

( ۱ )

نظر شما :