تشریح اقدامات موثر پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی در درمان بیماری دیابت با استفاده از گیاهان دارویی

۲۳ آبان ۱۴۰۰ | ۱۳:۲۰ کد : ۳۷۹۲۲ اخبار روز
رئیس پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی به مناسبت فرارسیدن چهاردهم نوامبر، روز جهانی دیابت، به بیان فعالیتهای این پژوهشکده در حوزه درمان بیماری دیابت با استفاده از گیاهان دارویی پرداخت.
تشریح اقدامات موثر پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی در درمان بیماری دیابت با استفاده از گیاهان دارویی

 

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی، دکتر رضا غفارزادگان، رئیس این پژوهشکده درخصوص بیماری دیابت عنوان کرد دیابت از جمله بیماریهای مزمن است که به دلیل کمبود یا کاهش عملکرد انسولین موجب افزایش میزان قند خون و اختلالات متابولیسمی می شود .

وی اظهار کرد تغییر فرهنگ مصرف، رژیم غذایی و تغییر روش زندگی باعث افزایش شیوع این بیماری شده است و رعایت رژیم غذایی و درمانهای جایگزین علاوه بر کاهش هزینه درمان، در بسیاری از موارد موجب پیشگیری و بهبود دیابت نوع دوم می شود.

دکتر غفارزادگان با اشاره به اینکه داروهای شیمیایی نتوانسته است به طور کامل این بیماری را بهبود بخشد  اظهار کرد تمایل استفاده از روشهای جایگزین بخصوص استفاده از گیاهان دارویی رو به افزایش می باشد.

رئیس پژوهشکده گیاهان دارویی بیان کرد این پژوهشکده بعنوان بزرگترین مرکز تحقیقات گیاهان دارویی کشور، از سالیان گذشته با افزایش تمایل مردم نسبت به استفاده از گیاهان دارویی در درمان دیابت سعی داشته است تا با هدف گذاری مناسب در گروه های پژوهشی این پژوهشکده بتواند در حوزه های مختلف گیاهان دارویی ضد دیابت تحقیقات گسترده ای را به منظور آگاهی رساندن به عموم مردم انجام دهد.

وی افزود حاصل این تحقیقات، اجرای 28 طرح پژوهشی ، چاپ بیش از 50 عنوان مقاله علمی در مجلات معتبر داخلی و بین المللی  و ثبت 4 عنوان اختراع در 10 سال گذشته بوده است. لازم به ذکر است در زمینه تولید داروی گیاهی ضد دیابت محققان این پژوهشکده یک داروی ضد دیابت با نام تجاری لیورسیل را به بازار عرضه کردند. این دارو پایین آورنده قند خون بعنوان درمان کمکی در دیابت نوع دو ، درمان حمایتی در بیماریهای التهابی کبد ، آسیبهای کبدی و کبد چرب است.

دکتر غفارزادگان خاطرنشان کرد با تلاش پژوهشگران این پژوهشکده یک داروی ضد دیابت دیگر با نام تجاری اورتی هرب، مجوزهای لازم از سازمان غذا و دارو را دریافت کرده و آماده ورود به بازار داروهای گیاهی ضد دیابت کشور می باشد.

این داروی گیاهی ضد دیابت از عصاره برگ گیاه گزنه تشکیل شده و در بهبود کنترل قند خون در بیماران مبتلا به دیابت نوع دو پیشرفته نیازمند به انسولین ، اثرات قابل توجهی داشته است.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد این داروی ضد دیابت در آینده ای نزدیک پس از رونمایی توسط ریاست جهاد دانشگاهی و مقامات مسئول در دسترس عموم قرار گیرد.

text to speech icon

نظر شما :