در پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی بررسی شد؛اثرات ضدافسردگی بره موم

۱۶ بهمن ۱۴۰۰ | ۱۰:۲۴ کد : ۴۱۲۰۶ اخبار پژوهشی
عضو هیات علمی گروه فارماکولوژی و طب کاربردی این پژوهشکده در پژوهشی با عنوان «ارزیابی اثرات ضدافسردگی بره موم در یک مطالعه بالینی تصادفی شده دو سوکور در بیماران مبتلا به افسردگی ماژور» عنوان کرد: دراین پژوهش در گروه بیمارانی که بره موم دریافت کردند کاهش قابل توجهی در نمره HAMD در مقایسه با گروه دارونما مشاهده شد.
در پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی بررسی شد؛اثرات ضدافسردگی بره موم

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی؛ دکتر علی رزمی عضو هیات علمی گروه فارماکولوژی و طب کاربردی این پژوهشکده در پژوهشی با عنوان «ارزیابی اثرات ضدافسردگی بره موم در یک مطالعه بالینی تصادفی شده دو سوکور در بیماران مبتلا به افسردگی ماژور» عنوان کرد: دراین پژوهش در گروه بیمارانی که بره موم  دریافت کردند کاهش قابل توجهی در نمره HAMD در مقایسه با گروه دارونما مشاهده شد.

وی افزود: این مطالعه با هدف بررسی اثربخشی و ایمنی بره موم در درمان مکمل اختلال افسردگی انجام شده و از تکنیک کروماتوگرافی برای تشخیص اجزای بره موم استفاده شد. این عضو هیات علمی با اشاره به اینکه یک کارآزمایی دوسوکور، تصادفی شده و کنترل شده با دارونما طراحی و 54 شرکت کننده به طور تصادفی برای دریافت بره موم یا دارونما به مدت 6 هفته تقسیم شدند، اظهار کرد یافته‌های این پژوهش حاکی از آن است که درمان تکمیلی بره موم با داروهای متداول می‌تواند علائم افسردگی ماژور متوسط تا شدید را کاهش دهد.

رزمی در پایان بیان کرد: یافته‌های این مطالعه با عنوان «درمان مکمل بره موم علائم افسردگی را کاهش می دهد؛ یک کارآزمایی بالینی تصادفی شده با دارونما»  در پایگاه علمی  ISI نمایه و در ژورنال Phytotherapy Research به چاپ رسیده است.

گفتنی است، بره‌موم یا Propolis  که به آن چسب زنبور عسل هم گفته می شود یکی از تولیدات زنبور عسل است که حالت آن خمیری شکل و چسبناک با بوی مطبوع که رنگ آن از سبز تا قهوه‌ای تیره متغیر است. رنگ و عطر بره موم در مناطق مختلف متفاوت بوده و خصوصیات آن بستگی به نوع گیاهان موجود در هر منطقه دارد.

بره موم ترکیبی غنی از پلی فنل ها، ترپن ها، ویتامین ها، مواد معدنی، آمینواسیدها و قندها می باشد. نتایج پژوهشی کاربردی در پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی حاکی از آن است که بره موم اثرات ضد افسردگی دارد و این اثرات می تواند ناشی از محتوای غنی اسیدهای فنولیک و فلاونوئیدهای آن باشد.
 

text to speech icon

نظر شما :