سلسله کنفرانس علمی یکروزه ;کاربرد گیاهان دارویی و داروهای گیاهی در درمان بیماریهای گوارشی برگزار شد.

۰۹ خرداد ۱۴۰۱ | ۱۱:۵۴ کد : ۴۴۳۸۵ اخبار آموزش
کنفرانس علمی" کاربرد گیاهان دارویی و داروهای گیاهی در درمان بیماریهای گوارشی" به همت پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی در تاریخ نهم خردادماه برگزار گردید.
سلسله کنفرانس علمی یکروزه ;کاربرد گیاهان دارویی و داروهای گیاهی در درمان بیماریهای گوارشی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی، در این وبینار که با سخنرانی دکتر رضا حاجی آقایی، متخصص فاماکوگنوزی و عضو هیات علمی این پژوهشکده برگزار شد، فرآورده های گیاهی موثر در درمان بیماریهای گوارشی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.


دکتر حاجی آقایی با اشاره به اینکه دستگاه گوارش یکی از فعال ترین دستگاه های بدن انسان هست ، برخی از شایعترین اختلالات گوارشی را یبوست، اسهال، تهوع، استفراغ، رفلکس معده، زخم معده و سندرم روده تحریک پذیرعنوان کرد.


وی علائم و نشانه های این بیماریرا  درد شکم، سوء هاضمه، خستگی، کم آبی، خونریزی دستگاه گوارش، از دست دادن اشتها، فتق و انسداد روده برشمرد و گیاهان دارویی و فرآورده های دارویی موثر بر درمان اختلالات گوارشی را معرفی و مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.


این عضو هیات علمی درخصوص بی اشتهایی و سوهاضمه مطالبی را ارائه و گیاه افسطین را که دارای ترکیبات تلخ بوده و در درمان این بیماری موثر می باشد را  تشریح نمود. وی همچنین درخصوص گیاهان صفراآور مانند کنگرفرنگی و گیاهانی که خاصیت ضد نفخ دارند مانند زیره سیاه، رازیانه و انیس مطالبی را عنوان کرد.


در این وبینار درخصوص بیماری گاستریت و زخم معده و گیاهانی که در این حوزه مورد استفاده قرار می گیرند مانند بابونه و شیرین بیان و مکانیزم اثر و عوارض جانبی آنها مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

لازم به ذکر است در این وبینار که دارای امتیاز بازآموزی بوده و با مجوز اداره کل آموزش مداوم جامعه پزشکی کشور از زیر مجموعه های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار گردید، آخرین یافته های علمی مربوط به این حوزه مورد بررسی قرار گرفت.


مخاطبین این دوره پزشکان عمومی، داروسازان و متخصصین طب سنتی بودند و این دوره به صورت مجازی و آنلاین بر بستر آموزشهای مجازی جهاددانشگاهی (امجد) برگزارگردیده ودر انتهای برنامه فایل پاورپوینت ارائه شده و فیلم ضبط شده برنامه نیز در اختیار شرکت کنندگان قرار گرفت.


در پایان، شرکت کنندگان دوره به مدت 72 ساعت فرصت داده شد تا در آزمون آنلاین پایان دوره شرکت نمایند و با پاسخ صحیح به 70 درصد سوالات بتوانند امتیاز بازآموزی دوره را کسب نمایند.

text to speech icon

( ۱ )

نظر شما :